16 Ekim 2015
Parfüm Adı:  08 - Intrigant Patchouli
Parfüm Evi:  Parfumerie Générale
Çıkış Yılı:  (2005)
Burun: Pierre Guillaume

Yeniden ve Kocaman Merhabalar,

Parfümleri yorumlamaya öyle bir ara vermişim ki, ne tarzda yazdığımı bile unutmuşum. Biraz da mükemmeliyetçilikten biraz bekleyeyim araştırayım derken,boş bıraktım buraları... Sadece boş bir sayfa açıp elimin üzerine parfümü spreylemek ve akışına bırakmak yeterli aslında..  Parfümsever arkadaşlarımla yaptığım muhabbetlerde sayfalarca şey konuşabiliyorken buraya yazmamam ve paylaşmamam haksızlık.. Artık bloguma daha fazla vakit ayıracağım, sizlerle daha çok parfüm yorumu paylaşacağım..

Sağ baştan say: Intrigant Patchouli - Pierre Guillaume'nin Numbered Collection adını verdiği serinin 08 numaralı parfümü. Ayrıca güzel Artvinimizin plakası :)Uzun zamandır deneyimlediğim enfes bir kompozisyona sahip olan Intrigant Patchouli ile geri dönüşümü gerçekleştirmek istedim. Tanıyanlar bilirler Parfumerie Generale çok beğendiğim parfümevlerinden biri, benim şu ana kadar deneyimleyebildiğim tüm kokuları derin, anlamlı ve çok başarılılar..

Intrigant Patchouli'nin ismini farketmişsinizdir ilginç bir ismi var parfüme göre.. Türkçeye çevirirsek eğer  Entrikalı paçuli olarak çevirebiliriz.  Kendi official sitelerindeki parfümün tanıtım metnini kendi cümlelerimle çevirecek olursam:


"Entrikalı ve baştan çıkarıcı.. 
Binbir gece masalları ve Kama Sutra ile dolu bir yolculuk..  Paylaşılmaya, keşfedilmeye açık duygusal ve ateşli bir aroma..

Notaları: Zencefil, hayvansal paçuli, Mysore'nin Sandalağacı(Hindistanda bir kent), Benzoin (türkçesi: asilbent sakızı - reçinemsi), amber ve misk"1001 gece masalları ve kamasutra (zevkin kitabı) mistik, gizemli ve seksi


Intrigant patchouli bu tanıtım metniyle tam anlamıyla da örtüşüyor. Benim deneyimlediğim, çok değişen ve beni en çok şaşırtan parfümlerden biri olmaya da hak kazanıyor. Kesinlikle adına yaraşır bir performansı var.. Bu parfümü 5-6 kere kullandım, ve ilk kullanımlarımda hiç sevmedim, bu ne çok kirli iğrenç bir parfüm dedim.. Ancak daha sonradan tam kullanım yaptıkça nasıl bir cevheri gözden kaçırmışım, ona nasıl ayıp etmişim bunun farkına vardım.

Entrikalı paçulimizin açılışı oldukça karanlık ve derin.. Burada hayvansal öğeler ön planda.. Kirli bir parfüm sıktığınızı hissediyorsunuz, o sebeple açılışı çok aldatıcı diyebilirim. Hayvansal ve kirli parfümleri sevmiyorsanız, 2-3 saat sizin için oldukça zor geçecek..  Bu kısımda ben de zorlandım ama yine de garip bir çekiciliği var..Bir süre geçtikten sonra Intrigant Patchouli inanılmaz bir değişim gösteriyor ve inanılmaz çekici bir parfüme dönüşüyor. Bu bölümde pudramsı çiçeksi bir kokuya daha hafif bir hayvansı paçuli eşlik ediyor, onlara da amber, misk ve sandalağacı.
Kozmetikçi ağzı şöyle bir deyiş vardır, parfüm teninize oturduktan sonra diye, Evet oturduktan sonra aman tanrım dedirtecek bir koku "Entrikalı paçuli".. Enfes bir drydown, birkaç gündür sırf bunu tekrar tekrar deneyimlemek için elimin üzerine sıkıyorum bu parfümü..

Sabah 9:00 saatlerinde 4-5 fıs sıktığım bu parfüm , akşam 20:00 sularında bir arkadaşımla yolda karşılaştığımda "Ooo yine süper kokuyorsun" dedirtecek cinsten.. Yani kalıcılık performansı çok yüksek ve tatmin edici bir projeksiyona sahip..

Pierre Guillaume süper parfümler yapıyor bu da onlardan bir tanesi; mistik, gizemli, entrikalı, baştan çıkarıcı, seksi, derin ve duygulu..  Alışılmış parfüm standartlarının dışında, özel bir parfüm, bir şaheser.  Paçuli seven sevmeyen herkes deneyimlemeli..  Unisex olarak pazarlanıyor, zaten cinsiyet çağrıştıracak bir sınıfa sokamadım..  Kokuya bir yaş aralığı vermem de doğru olmaz ama, 25 yaşın altındakiler içi fazla komplex bir koku.. Şipremsi bir yapıda da olduğu için biraz yaş gerektireceği taraftarıyım.. Son fazlara doğru gourmandlaşıyor..Entrikalı, şehvetli ve cazibeli deyince konsepte uysun istedim.  Tabi ki Monica Bellucci <3
Blogumu okuyan hanımefendiler için erkek versiyonunu da unutmadım Robert Downey Jr. Koku güzelliği: 9 / 10
Kalıcılık: 8 /10
Projeksiyon: 7/10

Versatillik (her ortama uyar mı): Az - Hayvansı ve kirli yapısı herkesin hoşuna gitmeyecektir, her giyime de bu parfüm yakışmayacaktır. Taşıyabilmek güzel bir tarz ve cesaret isteyebilir.0 yorum :

Yorum Gönderme