7 Mayıs 2014

Serge Lutens – Fille en Aiguilles (2009)
Firma:  Serge Lutens
Parfümün İsmi ve Çıkış Yılı: Fille en Ailguilles - 2009
Notaları: Çam iğneleri, Çam reçinesi, kurutulmuş meyveler, tütsü, defne yaprağı,  vetiver ve çeşitli baharatlar

Parfümlerle ve özellikle özel üretim (niche) niş parfümlerle ilginiz varsa bu niş firmaların en önde bayrak sallayanlarından biri Serge Lutens’tir.  Serge Lutens çok ilginç bir parfümevi, yüksek fiyatta niş kokular üreten değişik bir firma. Çok değişik kompozisyonları var. Chergui, Ambre Sultan ve Muscs Koublai Khan gibi çok seveni olan kokular üretiyorlar. 8 parfümden fazlasını denemişimdir Lutens serisinden bugün de elimde dekantı olan Fille en Aiguilles’i kendi kelimelerimle yorumlamaya çalışacağım.

Eskiden Shisedo için de parfümler tasarlayan sonra kendi parfüm evini açan Serge Lutens

Serge Lutens’in ne kokuları, ne verdiği mesajlar, ne broşürleri ilgimi çekmiyor. Kokularının geneli reçineli pekmezli değişik kompozisyonlar, kompozsiyon diyorum çünkü hiç alışılmış parfümler gibi değiller. Bu atarlı ve ters tavrı oldukça beğeni toplamış durumda, heryerde yüksek fiyatına rağmen en çok yazılan çizilen parfümevlerinden birisi Serge Lutens.  Böyle pekmezi reçineyi karıştırıp farklı kokular sunuyorlar sanki, markanın parfümleri birbirine benziyor, Fille en Aiguilles’i ilk sıktığımda hafızam beni markanın diğer bir parfümü olan Chene’yi hatırlattı onda da vardı böyle pekmezimsi bir kıvam J. Şişelerinin sade dizaynı güzel ama bir barışamadık Serge Lutens serisiyle.. Serge Lutens parfümlerini Türkiye'de temin edebileceğiniz bir mağaza mevcut değil, fakat duyumlarıma göre Harvey Nichols ile anlaşma yapılacak gibi söylentiler de mevcut. Hatta bu satırları yazdığım sırada Harvey raflarında rengarenk şişeleriyle yerlerini almış bile olabilirler.

Rengarenk serge lutens şişeleri eğlenceli görünse de, pek yıldızım barışmıyor malesef

Kendi sitelerinde “Consolation” başlığı altında yer alan 4 parfümden biri Fille en Aiguilles. Mesela buradaki mesajı da anlamadım neyin tesellisi, neyin avuntusu.. Bir Bedük şarkısı gibi “bu nasıl güzel kafa asılı havada” ne anlatmaya çalışıyor bu parfüm anlamış değilim anlamaya da uğraşmayacağım. Gelelim Fille en Aiguilles’in nasıl koktuğuna:

Çamsı ağaçsı pekmezimsi bir koku ile kolalı jelibonun tam tutmamışı arasında çelişkili bir kokusu var Fille en Aiguilles’in. Aslında bu baharatlı koku koklaması eğlenceli bir kompozisyon ama şahi fikrimce Serge Lutens’in diğer tüm kokuları gibi bu da bir parfüm değil. Böyle bir kokuyu koklamak eğlenceli olabilir, ama böyle kokmak isteyeceğimi hiç düşünmüyorum.

 
Bir ara gitti kafa valla kolalı jelibon'a 

İçindeki notalara baktığımızda, çam kokusu, kuru meyveler ve güzel bir tütsü eşlik ediyor, ince baharatları da hafiften hisseder gibi oluyorsunuz ama, 3 nota ile bahsedersek çam iğneleri(özellikle buna heryerde vurgu yapmışlar), kuru meyveler ve tütsü..  Kuru meyve ve tütsü kullanımı bir arkadaşımın benzetmesiyle Amouage Jubilation XXV’i andırıyor.
Yukarıda çam iğnelerini kozalağını ezin, kurutulmuş kayısı vs. meyvelerle karıştırın blenderda işte karşınızda Fille en Aiguilles

Gözlerimi kapatıp hayal ediyorum. Kokunun doğallığı beni çamlarla dolu ormanda yürüyüşe çıkarıyor ama bu pekmezimsi tatlılık ard arda koklayınca insanı yoruyor biraz bunaltıyor. Daha maskülen yapıdaki çam kokularını beğeniyorum, bu kokudaki kullanım daha tatlı bir yapıda reçinemsi bir çamsılık olmuş.  Bir daha koklayınca kendimi kolalı jelibon pakedini açmış gibi hissediyorum. Komik ve ilginç gelebilir ama bu parfümün bende çağrıştırdıkları kolalı jelibon ve çam ağacı..  Yurtdışı gezilerimden birinde bir Hindu tapınağı gezmiştim, bi ara kafam oraya da gitti geldi diyebilirim.


Keyifli bir koku, sentetiklikten eser yok, çok özgün fakat bir çekiciliği olduğunu düşünmüyorum. Parfüm gibi değil Fille en Aiguilles, güzel kokmak için bu parfümü sıkmam ama arada kokusunu özleyip koklayabilirim. Sanırım bu cümle açıklayıcı oldu J.  Reçineli, pekmezimsi, kolalı eğlenceli bu kokumuzun farkedilirliği de kalıcılığı da ne güldürür ne öldürür cinsten.. Cinsiyet ayrımı yapamadım, hem kadın hem erkek kullanabilir.  Lutenslerin genelini pek sevemedim ama içlerinde seçenek yapacak olsam Fumerie Turque ve Fille en Aiguilles’i seçerdim sanırım. Kendi sitelerinde 50ml’lik boyu için 150$ fiyatı var Fille en Aiguillesin. 50’lik boy için 320TL gibi bir fiyatı var. O fiyatı birçok parfüme vermek için gözden çıkarırım ama SL – Fille en Aiguilles için malesef.


Koku güzelliği - 7/10
Kalıcılık - 7/10
Farkedilirlik - 6/10
Fiyat / performans - 5/10
Yaş aralığı – Yaş ve cinsiyet gözetmiyor bu parfüm


0 yorum :

Yorum Gönder