5 Mayıs 2014

Ortigia - Sandalo (2006)
Firma: Ortigia
Parfümün İsmi ve Çıkış Yılı: Ortigia Sandalo - 2006
Notaları: Sandal ağacı, sedir ağacı, gül, yasemin, teak ağacı, narcissus ve kabe samanı(vetiver)
Parfümör(Burun): Lorenzo VilloresiSıradaki parfümümüz, yine bir niş pafümevi olan Ortigia’nın Sandalo adlı parfümü.  Ortigia’nın web sitelerinde kendilerini, İtalya Sicilya’da daha 2006 yılında kurulmuş olan parfümler, mumlar, sabunlar ve kremler üreten bir lüks bir parfümevi olarak tanıtmışlar. Sue Tawnsend adlı İngiliz tatlı bir kadın tarafından kurulan bu firma oldukça dekoratif ve kaliteli ürünleri ile gurur duyduklarını söylemişler.


Sue Tawnsend - Markanın Kurucusu

Parfümlerinde paraben ve kimyasal olmadığını, tüm ürünlerinin doğal olduğunu belirtmişler zaten parfümü sıktığınızda da bu doğallık kendini belli ediyor. Ortigia ismi Sicilya’nın güneydoğu kıyısında yer alan küçük bir adanın isminden geliyor.Sicilya’nın tarihine ve kültürüne vurgu yapılarak bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklar Ortigia firmasının ve kokularının ortaya çıkmasında bize ilham oldu demişler.  Parfümlerinin arkasında Lorenzo Villoresi’inin olduğunu açıkça sitelerinde belirtmişler, zaten Sandalo’nun tarz olarak da Villoresi serisinin parfümlerini andırdığını söyleyebilirim.

Sandalo’nun simgesi olan fil, 13. Yüzyıldan beri Catania’nın meydanında duran Roma İmparatorluğu döneminden kalan bir heykelden esinlenilmiş. Bu fil heykelinin mistik güçleri olduğuna inanılırmış, egzotik ağaçların(taek wood, sandalwood, cedarwood) yağları kullanılarak yapılan Sandalo’ya güzel bir sembol bulmuşlar, ben beğendim hikayesini J.


Parfümümüz lineer yapıda ilerleyen düz bir sandal ağacı parfümü. Temiz ve beyefendi kokuyor, her ne kadar bu kokuyu unisex sınıflandırmışsalar da, bana oldukça maskülen geldiğini ve eski klasik kokuları anımsattığını söylemeliyim. Kadınların kullanımına pek uygun olacağını düşünmüyorum. Sandal ağacı ve gül yoğun hissediliyor, odunsu ve floral tertemiz kimseyi yormayacak güzel bir koku diyebilirim Sandalo için. Biraz daha formal giyim tarzına ve 35 yaş üzeri beylere daha uygun gördüm Ortigia Sandaloyu.  Çok saldırgan bir parfüm değil, ama projeksiyonu ve kalıcılığının da başarılı olduğunu söylemem gerek.  Zaten parfümlerinin EDP konsantrasyonunda olduğunu belirtmişler. Benim firma hakkındaki izlenimim Body Shop, L'occitane, Yves Rocher gibi mağazaların biraz daha lüks versiyonunu yapmışlar ve bence çok da hoş olmuş.Umarım kısa zamanda ülkemizde de şubelerini açarlar.Şişeleri, logosu ve dizayn olarak çok hoş buldum Ortigia’yı. Ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğini belirten logoları var. İtalya, İngiltere ve Almanya’da çok şirin görünümlü mağazaları var. Yurtdışına gittiğimde mutlaka gidip tüm seriyi deneyeceğim, Ambre Nera, Sicilian Lime ve Pomegranate adlı parfümlerinin de çok başarılı oldukları konuşuluyor.  100ml EDP konsantrasyonundaki parfümler 80-90euro civarı fiyatlardan satılıyor.

Koku güzelliği - 8/10
Kalıcılık - 8/10
Farkedilirlik - 7/10
Fiyat / performans - 7/10
Yaş aralığı – 35 ve üzeri

2 yorum :

  1. sandal + gül ağırlıklı olması ve doğal yapısı nedeni ile kullanıcıya huzur veren bir kokusu var. dış mekan kullanımdan ziyade evde huzurlu ve keyifli vakit geçirmek istenilen zamanların kokusu bana göre. mucizeler vaad etmesede başarılı bir parfüm.

    YanıtlaSil
  2. Çok güzel özetlemişsiniz, tabiri caizse tam bir konfor kokusu.

    YanıtlaSil