8 Mayıs 2014

Mark Birley – Mark Birley For Men (1996)


Firma: Mark Birley
Parfümün İsmi ve Çıkış Yılı: Mark Birley For Men - 1996
Üst Notaları: Limon, mandalina, bergamot, menekşe ve havuç tohumu(carrot seed)
Dip(Base) Notaları: Misk, tütsü , vetiver, sedir ağacı, sandal ağacı
Parfümör(Burun):  Pierre Bourdon

Mark Birley For Men uzun zamandır takip ettiğim ve denemeyi düşündüğüm kokulardan biriydi. Bunun sebebi de çok ilginç bir öyküsünün olması, öyle bir öykü yapmışlar ki beklentilerimi çok yükseltti.  www.mark-birley.com adresinde sadece bu parfümü ve yan ürünlerini tanıtan bir web sitesi var. Aslında Mark Birley’in Charles Street diye bir parfümü daha var. Fakat tek parfümü tanıtmak için bile bir site kurulmuş. Bakalım öyküsü bize neler söylüyor:

Birley ailesinin Wikipedia'daki hayat hikayeleri de ilginç, iki oğlu bir kızı olan Mark: Togo'ya giden ilk oğlu Rupert'ten bir daha haber alamıyor, Robin çocukken arkadaşının özel hayvanat bahçesinde kaplandan iyi bir dayak yiyor, sonra Mark evlatlıktan reddediyor. Bu büyük aileyi kızı India Jane ile yürütüyor. Sonra Robin'i tekrar affediyor (ama cidden Robin'in de tipi töbe töbe :D), 2007'de öldükten sonra hayvani mirasından sanırım Robin'e zırnık koklatmamış alayı India Jane'e kalmış. En büyük kulübünün adı eşi 8. London markisi Annabel tarafından gelmekte. * Marki: kont ve dük arası bi soyluluk ünvanı imiş. Feyz alalım.

Siteye girer girmez “Dünyanın en lüks parfümü olması düşünülerek tasarlanmıştır” diye bir slogan yer alıyor ve heyecanlanmaya başlıyorsunuz.  The story bölümüne tıklayıp, gelin Mark Birley ve  parfümün hikayesini beraber tanıyalım. Mark Birley, sitede Londra Berkeley Meydanın’da bulunan ANNABEL’s Private Club, adında sadece ünlülere ve özel müşterilerine çalışan bir gece kulübünün efsane sahibi olarak tanıtılmış.

Annabel’s adlı kulübü biraz araştırınca Lady Gaga, Geri Halliwell, Tara Reid, Paris Hilton, Tom Cruise gibi bir çok ünlünün fotografı çıkıyor, demek ki ünlüler arasında yaygın ve sık gidilen mekanlardan biri. Frank Sinatra’nın zamanında burada sahne almasından sonra çok ünlenmiş, birçok ünlünün doğum günü partileri, toplantıları, birçok defile Annabel’ste gerçekleşmiş. Annabel’sin sitesinde kraliyet ailesinin  de buranın müdavimi olduğu açık açık belirtilmiş.

Annabel's 50. yıl kutlama afişi

Annabel’s çok ilginç geldi sitesini ve kurallarını okudum bunları sizinle paylaşmak isterim: Kulubün yıllık üyelik ücretleri var 1000 pound gibi ve yıllık 750-1250 pound arası üyelik ücreti veriliyor. Bu kulübe üye olabilmek için kulübe üye olan iki kişinin size destek ve kefil olması gerekiyor. Daha sonra bu destekler dinlenip, inceleniyor komite başarılı bulursa sizi kulübe alıyor. Katı kuralları var, 3. kuralı: erkekler sürekli ceket giymeli (kravatınızı çıkarabilirsiniz yazmışlar parantez içinde). Suitt up!! Elektronik cihazlar ve telefonlar girişte vestiyerde toplanıyor, sigara sadece Terasta içiliyor, dans pistinde içki içmek yasak. Bir pdf dökümanı içinde bir sürü kural ve manifesto mevcut. Menülerine biraz göz gezdirdim, özenle düzenlenmiş bir menüleri var şampanyalara, kokteyllere, hızlı tüketilecek yemeklere, a la carte servise o kadar ki purolar için bile 20’nin üzerinde seçenek yapabileceğiniz bir menüsü var.  
Annabel'sten bir görüntü

Eveeeetttt ortamcılar, sizler için bu kulübün  fiyatlarından da bahsedeyim ortalama şişe fiyatları (vodka,viski) 500-600TL, kokteyller 30-40TL arası, a la carte menüdeki yemekler 40 ile 150TL arası değişiyor. Tatlılar 25-30TL, purolar 15TL’den 150TL’ye kadar çıkabiliyor. Bir gecelik takılmak için 600-700TL’yi gözden çıkarmalısınız. Tabi öncelikle,  içeriye girebilmeniz için bir üyenin misafiri olmanız gerekiyor.Fiyatları pahalı tabiki, ama az çok İstanbul ve gece hayatı fiyatlarından haberdar iseniz ve bu lüks müşteri ve üyeler için çerez parasından öte değil.  Bu ilginç kulübün web sitesi için: http://www.annabels.co.uk/

Annabel's Club'ta Lady Gaga ve Premium Vodka Markası Belvedere'nin kutlaması

Girişimci abimiz Mark Birley, kendi adımda dünyanın en güzel parfümünü yapacam diye tutturuyor ve Pierre Bourdon ile beraber çalışmalara başlıyor. Pierre Bourdon;  Yves Saint Laurent, Shisedo, Davidoff ve Frederic Malle gibi dev firmalara parfüm tasarlamış, parfüm dünyasında tanınan çok ünlü burunlardan biri. Daha önce yaptığı kokular arasında Davidoff Cool Water, YSL Kouros, Frederic Malle Iris Poudre, French Lover, MDCI Ambre Topkapı gibi başarılı kokular mevcut. Detaylı anlatıyorum ki ne gibi beklentiler ve heyecana kapıldığımı siz de anlayın diye J.

Mark Birley
                                                               
180 deneme ve 18 aylık bir sürecin sonunca Mark amcamız ve Pierre amcamız amaçladıkları hedefe ulaştıklarını düşünüp bir karara varıyorlar. Bazı kaynaklarda Frederic Malle'ninde bir el attığı söyleniyor. Parfüm dünyada bulunabilecek en kaliteli malzemeler kullanılarak, en kaliteli standarta uyacak şekilde üretildi (kendi cümleleri).  Daha sonra Mark Birley for men’in tanıtımı tahmin de edebileceğiniz üzere Annabel’s Club’ta kulübün üyeleri ile şaşalı bir şekilde tanıtıldı. Dünyanın en büyük güzellik ve parfüm mağazaları arasında yer alan İngiliz Harrods, yine pahalı niş ürünler satan Amerikan Bergdorf Goodman tarafından direk talep görmüş ve satışa çıkmış. Bugün yurtdışında bir çok ülkede bulması kolay, internette bir çok sitede satılan parfümlerden biri.

Tabiki ben de citruslu ve fresh kokuları sevdiğim için hikayeyi de duyunca, büyük beklentilerle bu parfümü edineceğim günü beklemeye başladım.  Çok beyefendi, çok lüks, çok elegant, hem citruslu, hem odunsu, dengeli neler neler okudum. Parfüm elime geçince de bilin bakalım ne oldu, iki kere elimin üzerine sıktım ve hemen kokladım. Öf bu acılık ne, sanırım bu parfüm bana uymayacak.

Mark birley for men, acımtırak bir açılış yapıyor.  Bergamot, portakal, mandalina, limon ekşi ve acımsı bir şekilde hoşgeldin süprizi yapıyor. Bana limon kolonyaları gibi çok keskin geldi.  Daha sonradan parfüm yumuşuyor ve orta notalarda asıl karakteri ortaya çıkıyor.  Parfüm bu noktalarda beyefendi ve güzel kokuyor ama çok modern bulduğumu söyleyemiyorum. Bence 80’li yılların maskülen parfüm modasında da etkilenmiş Mark Birley amcamız. Sanki fakir miyiz biz, iki tutam da deri ekle, az menekşe ve tütsü malzemeden kaçma Pierre demiş gibi bir algı yarattı bende. Daha minimal ve sade bir yapıda olsaymış muhtemelen daha asil olurmuş. Parfümün kibar ve beyefendi bir duruşu var ama başkalarının görüşünü de önemsiyor. Öyle özgüvenli ve atarlı bulmadım.Mark Birley for men’in kalıcılığı ortalama seviyede 5-6 saat teninizde kalabiliyor, fakat farkedilirliği ve projeksiyonu çok düşük. Tene çok yakın kalıyor, bu konuda da çok beyefendi ama parfüm dediğin az uzaktan da kokmalı değil mi? Bana kokusu az geldi yani..

Aslında parfüm çok kötü değil, ama böyle şaşalı bir öyküye yakışır bir parfüm de değil. Yer yer Creed - Millessime Imperial’ı hatırlatsa da MI’yı 3 kere tercih ederim bu parfüme. O kadar uğraşılmış resmen sakınan göze çöp batmış, bu parfüm olmamış ya. Çok uğraşınca olmuyor demek ki hacı ya, nys J.. Tarz olarak designer parfümlerden Carolina herrera’lara benzettim, bence sitelerinde gözünüze sokulup vurgulanan niş ve sınırlı bulunan parfüm sıfatını hakedecek bir farklı yanı veya bir özelliği yok. Piyasada kolaylıkla bulunabilen designer parfümlerden bir farkını göremedim.  Ekşi ve acı tonda çok da beğenmediğim bir şekilde tenimde hayat bulduğu için Mark Birley for men benim için bir hayal kırıklığı. Daha yerin dibine vururdum da Annabel'se almazlar sonra beni diye insaflı davranıyorum. 


Mark birley for men ülkemizde bulunan bir parfüm değil fakat yurtdışındaki online sitelerin bir çoğundan temin edilebiliyor. 125ml’lik boyunun Fiyatı 100-150$ civarlarında geziyor Mark Birley for men, fiyatına göre aşırı pahalı diyemem fakat yorumlardan okuduğum kadarıyla son 1-2 senedir bir indirime gidilmiş. Daha önceden daha yüksek fiyatlara satılıyormuş. 

Koku güzelliği - 6
Kalıcılık – 7.5
Farkedilirlik - 6
Fiyat / performans – 6.5
Yaş aralığı – 30 yaş üzeri beylerin formal giyimine uygun buldum


0 yorum :

Yorum Gönderme