28 Mayıs 2014

Comme des Garçons - Comme des Garçons 2 (1999)


Firma: Comme des Garçons
Parfümün İsmi ve Çıkış Yılı: Comme des Garçons 2 - 1999
Üst Notaları: Aldehitler, Mandalina, Çay, Melekotu(angelica), Mate
Orta Notaları: Muskat(nutmeg), Tarçın, Manolya, Mürekkep, Kişniş (coriander), Kimyon(caraway)
Dip(Base) Notaları: Paçuli, tütsü , vetiver, sedir ağacı, laden (labdanum), amber
Parfümör(Burun):  Mark Buxton

Comme des Garçons, Japon asıllı ve oldukça ilginç ürünler üreten modacı Rei Kawakubo  ve kocası Adrian Joffe tarafından yönetilen bir moda markası. Rei’nin modaya karşı farklı duruşu ve yaratıcı dizaynları ile Comme des Garçons’u kısa zamanda çok popüler markalar arasına getirdi.
Rei Kawakubo'nun Comme des Garçons için yaptığı değişik stiller

Comme des Garçons 2, Japon kaligrafisine atıfta bulunuyor ve tecrübeli burun Mark Buxton tarafından çok ilginç bir şekilde yapılmış.  CdG 2 çok değişik modda bir parfüm, bir tarafı mutluluğu ve aydınlığı anımsatıyor (mandalina, ferah çay notaları, manolya, freş aldehitler) , aynı zamanda da bir o kadar pesimist (mürekkep, tütsü ve paçuli) ve derin.  CdG 2’de Sumi mürekkebine dikkat çekmek istiyorum; Japonya’nın tapınaklarında yapılan bu efsane mürekkep parfümün her fazında oldukça hissediliyor ve Japon kaligrafisine ustaca bir saygı duruşunda bulunuyor.


Japon Kaligrafisi, Japonya'da ciddi bir sanat işi: fotoğrafta yılbaşı için yapılan bir kaligrafi yarışmasından görüntü mevcut

Comme des Garçons 2; parlak, gümüş renkli, parlayan ve dik duramayan tasarımlı ilginç şişesi ile 1999’da Asya’nın Top 10 Dizaynları arasına girmiş.

Mark Buxton, Sumi mürekkebinin kokusunu bu parfümde kullanabilmek için, Headspace teknolojisi (headspace technology) adı verilen bir yöntemden faydalanmış. Headspace yöntemi; çan şeklinde bir kavanoza benzeyen bir aygıt kullanılarak, bir maddenin kokusunun yakalanması esasına dayanıyor. Bu yöntem; özü çıkarılamayan bazı çiçek, bitki ve maddelerin notalarını taklit etmek ve onları kullanmaya yarıyor. Mark Buxton cidden uğraşmış ve emek vermiş bu parfüme, kullanırken de bunu zaten hissediyorsunuz.
Headspace Teknolojisi kullanılarak bir bitkinin kokusu elde edilmeye çalışılıyor

Comme des Garçons 2, çok tuhaf bir parfüm. Yani modunuza göre aşırı değişkenlik gösterebilecek bir parfüm. Notaları içinde ne ararsanız var çünkü, tam bir cümbüş hakim diyebilirim. Açılışı yeşil çay ve turunçgillerle başlıyor, benim burnum mu mürekkebi çok algılıyor bilmiyorum ama baştan sona mürekkep ve tütsüyü çok net seçebiliyorum, biraz yeşil ve çiçeksi notalar da bu cümbüşe eşlik ediyor. Farklı gün ve modlarımda CdG 2’nin tenimdeki hissiyatı farklı oldu, bazı günlerde taşımaktan mutluluk duyarken, bazı günlerde beni bunaltı ve içimi iyice kararttı diyebilirim. Aslında doğal içerikler de kullanılmış olmasına rağmen, mürekkebin ön planda olması parfüme bariz bir metaliklik hissiyatı vermiş. 
Comme des Garçons'un Tokyo, Aoyama'daki mağazası

Mürekkep temalı kokular bende baş ağrısı yapıyor ve midemi rahatsız ediyorlar. Lalique Encre Noire’de olduğu gibi, CdG 2'de de aşırı rahatsız olduğum söylenebilir. Parfümün kokusu ve verilmek istenen mesaj oldukça başarılı, önünde ceketimi saygıyla ilikliyorum ama bu durum Cdg 2’nin severek kullanacağım kokular arasına girmesi için malesef yeterli değil. Bu duruma Comme des Garçons’un sıradışı ve kendine has tütsü notalarının da etkisi bulunuyor.  CdG’nin incense(tütsü) serisini de pek kullanılabilir bulmuyorum. Gerçi CdG modaevinin sahibi Rei Kawakubo'nun genel beğenileri ve moda trendlerini, ürettiği ürünlerinde pek önemsemediği de aşikar.  
Rei Kawakubo ve Comme des Garçons'u anlatan bu kitabın kapağı bize Rei'nin ne kadar sıradışı bir modacı olduğunu rahatlıkla kanıtlıyor

CdG 2 normal parfümlere pek benzemeyen farklı ve seveni de oldukça fazla olan bir parfüm. Buse Terim’in blogunda yaptığı bir röportajında okuduğum üzere, CdG 2’yi kullanmayı sevenler arasında ünlü pop yıldızımız Murat Boz da mevcutmuş. Comme des Garçons 2 unisex olarak piyasaya sürülmüş olsa bile bayan kullanımına pek yakışmayacağını düşünüyorum, daha erkeksi bir duruşu var. Mürekkep kokusundan rahatsız olmuyorsanız, rahatlıkla giyilebilir ve kullanılabilir. Ben kullanmayı tercih etmesem de yine de yiğidi öldürüp, hakkını teslim etmek gerekiyor. Cidden oldukça başarılı, aşırı kalıcı ve oldukça farkedilir bir parfüm.  Harvey nichols ve Sevil mağazalarında Comme des Garçons kokularını deneyimleyebilirsiniz. 200-250TL arası değişen fiyatları var, kokusuna göre makul olduğunu söyleyebilirim.
Koku güzelliği – 7
Kalıcılık – 9
Farkedilirlik – 8.5
Fiyat / performans – 8
Yaş aralığı – Çok farklı bir kokusu var, belirli bir yaşa hitap etmiyor, stilinize uydurduğunuz taktirde imza kokusu yapılabilir.

0 yorum :

Yorum Gönder