5 Mart 2013

Creed - Aventus (2010)
Firma: Creed
Parfümün İsmi ve Çıkış Yılı: Aventus - 2010
Üst Notaları: Frenk üzümü(blackcurrant), İtalyan bergamotu, Fransız elmaları ve seçkin ananaslar
Orta Notaları: Kuru akağaç(dry birch), Fas yasemini, gül, patchouli
Dip Notaları: Meşe yosunu(oakmoss), misk, ambergris ve vanilya
Parfümör(Burun): Olivier Creed ve Erwin Creed

Creed firması hakkında biraz genel bilgi vererek Aventus'u tanıtmaya başlamak istiyorum. Creed parfümsever arkadaşların yakından bildiği bir niş parfüm evi. Bu parfüm evi 1760 yılında Londra’da açılıyor ve parfümleri çok beğenilerek hemen aristokrat kesimin dikkatini çekiyor. Bu durum kraliçe Victoria’nın da ilgisini çekiyor ve Victoria Creed markasını kraliyet ailesinin resmi parfümcüsü olarak ilan ediyor. Daha sonra bu ün Fransız İhtilali’ni gerçekleştiren Napolyon , İspanya kraliçesi Christina ve diğer ünlü hükümdarların kullanmasına kadar gidiyor.  Bu ün sayesinde 1854’de Paris’te de bir şube açan Creed Avrupa’da kopup gidiyor. Bir çok ülkeden saf bitki özlerini toplayan bu firma Türkiyemizden de gül esansı topluyor. Bu parfüm evinin diğer bir ilginç yönü ise babadan oğula geçen bir tarzda olması hatta kurucusundan devam ettiren diğer 4 neslin isimleri Henry Creed, günümüzde ise Olivier ve Erwin Creed markayı taşımaktalar.  Aventus’u yaratan da bu ikili oluyor. 

Fransa Paris'te bulunan bir Creed butiği

Creed niş parfümevlerinin en çok konuşulan firmalarından biri, kokuları genelde kolay giyilebilir ve kullanılabilir oldukları için ünlü camiasından bir çok kişi bu 
parfüm butiğinin tasarımlarını tercih ediyor. Creed kullandıkları söylenen bir kaç ünlünün ismini sayacak olursam: Neil Patrick Harris, Jennifer Lopez, Pierce Brosnan, Victoria Beckham, Michelle Obama, Frank Sinatra, Jay Z... ve liste böyle uzayıp gidiyor.

Aventus, Creed firmasının 250. Yaşında bunu kutlamak için, 2010 yılında çıkardığı bir koku. Kendine güvenen, cesur ve atılgan erkeğin kokusu olarak tanımlamışlar sitelerinde. Şişelerini Napolyon’a atıfta bulunmuşlar, onun aşkları ve savaşlarından ilham almışlar ve şişelerini de gümüş renkli bir at ve binicisinin olduğu resim ile sunmayı uygun görmüşler.
İlk sıktığımızda bergamot, ananas ve frenk üzümü(blackcurrant) merhaba diyor, biraz ekşi bir başlangıcı var ama başlangıçtaki ananasın verdiği inanılmaz hoş koku ve blackcurrantın sağladığı derinlik beni bitirdi diyebilirim, aventusun bence en güzel kısmı bu açılışı diyebilirim yani çok çok çok farklı diğerlerinden ve bir o kadar da güzel, ananas temalı bir kaç parfüm daha denemiştim ama aventus gerçekten onlardan üç, dört adım önde. Orta notalarda akağaç(birch) notası sanırım bu kokuyu odunsu yapan notalardan biri, bu bölümde parfüm biraz daha erkeksileşiyor. Meyveli ve freş tam bir şölen havasında kokuyor Aventus. Alt notalarında yine akağaç ve meşe yosununun etkisinde biraz odunsu bir misk kokusu burnuma çarpıyor. Alt notalarında koku tene çok yaklaşıyor, bu bölümde projeksiyonu oldukça düşüyor diyebilirim. Her ne kadar kokunuzu siz farketmeseniz bile, etrafınızdaki insanlardan kokunuz hakkında övgü almanız işten bile değil. 
Meyveli parfümleri çok severim, günlük hayatta da çok meyve tüketirim. Ananas ülkemizde artık marketlerde her yerde satılıyor, eğer siz de ananası ve kokusunu seviyorsanız Aventus sizi çıldırtacaktır. Açılıştaki ananas kokusunun doğallığı beni bitirdi diyebilirim, saatler sürse hiç bitmese diye içinizden geçiriyorsunuz. Edp konstanrasyonuna sahip olsa bile tüm meyveli kokular gibi Aventus'un kalıcılığı da çok yüksek değil, projeksiyonu da ortalama diyebilirim. Fakat kişisel alanınıza giren birisi ne kadar güzel koktuğunuzu muhtemelen farkedecektir.

Onca övgü ve iltifatıma rağmen, Creed parfümlerinin iki tane problemi var; birisi ve en dile getirileni kalıcılık problemleri, ikincisi ise parfümlerin batch kodu muhabbetleri. Yani bir seri çok güzel olabilirken diğer seri aynı güzellikte olmayabiliyor bunun içinde bir çok yabancı forumda tartışmalar var, siteden aldıkları parfümleri herkes bir bilene sormak istiyor açmadan bu kodlu ürünü aldım iyi midir diye. Niş bir parfümeri için bu büyük bir sıkıntı, bunun bir önlemini almaları lazım. 125ml parfüme 285$ veriyorsanız karşılığını da almak istersiniz. 
Aventus basenotes forumlarında "kızların en çok beğendiği ve iltifat ettiği kokular" adlı meşhur başlıkta 2007'den beri süren konuda 2010 yapımı olmasına rağmen en çok bahsedilen kokudur. Ladykiller parfümler listesinde birinci sırada olduğu için, kadınları etkilemek isteyenler, Aventus sizler için doğru bir tercih olacaktır. Aventus'un popülerliği o kadar artmış durumda ki açık parfüm üreten Bargello ve benzeri bir kaç açık parfümcü bile Aventus'un ucuz kopyalarını kendi listelerine eklemiş durumdalar. Parfüm dünyasının en ünlü aktörü benzetmesi çok uygun olacaktır diye düşünüyorum. Tek cümle ile Aventus nedir derseniz "takım elbise giymiş seçkin bir ananas" derim. Her mevsim zevk ile kullanılabilecek güvenli bir sığınak.

Parfümsever arkadaşlarımın mutlaka koklamalarını istediğim bir koku Aventus, Creed serisinin Green Irish Tweed ile birlikte en başarılı kokusu bana göre. Maddi durumunuz elveriyorsa gerçek bir parfümseverin mutlaka koleksiyonunda bulunması gereken bir kokudur Aventus. Niş parfüm dünyasına yeni adım atan biri bu mükemmel kokunun dekanti ile nis dunyasina girebilir. Creed ailesi, buradan kendilerine teşekkür etmek düşüyor bize de. Parfüm o kadar doğal kokuyor ki, daha önce kullandığınız meyveli parfümler mecbur boynunu büküp hizaya geçmek durumunda kalıyor. Ananas konusuna tekrar gelecek olursak, ananas temalı parfümlere bayılan ve neredeyse hepsini denemiş biri olarak diyorum ki en kötü batchli bir Aventus bile diğerlerinden çok çok iyidir. 


Ananas sevilmez mi ya :)

Farklı ananas temalı parfümlerden örnekler verecek olursak, Jaguar - Vision (2010) fiyat performans oranı en başarılı olan ve Aventus'a oldukça yakın bir parfüm diyebilirim, fakat temin etmesi oldukça zor.  Dior - Higher Energy, Montblanc - Legend ve Black Xs'e de oldukça benzetilen Zara - Gold adlı parfümler ananas temalı ve kullanmaktan hoşlandığım diğer düşük bütçeli ananas temalı parfümlerden ve size de güzel alternatifler olabilir. Zara -Gold özellikle gerçekten uygun ve fiyatına göre hoş kokuyor, genç arkadaşlara kesinlikle öneririm. Niş parfümevleri bile, daha uygun bütçeli aventus klonlarını yaratmış durumdalar: M.Micallef'in Royal Vintage'ı ve Mancera'nın Cedrat Boise adlı parfümleri Aventus'e alternatif olabilir, ama bi Aventus olamazlar diyorum.

Creed parfümlerini, yurtdışından getirebilir veya ülkemizde Harvey Nichols mağazalarından deneyebilir, temin edebilirsiniz. Her blogda adetten olmuş, puanlama ve özet kısmına geçip yorumumu bitireyim. 
Resmi olmayan bir Creed - Aventus reklamı 

Koku güzelliği - Smokey batch için 10/10, Meyveli batch için 8/10
Kalıcılık - 7/10
Farkedilirlik - 7/10
Fiyat / performans - 6,5/10 (Batch sıkıntısı ve 500TL'nin altında bulmanın zorluğu sebebiyle puanını kırdım)
Yaş aralığı - Her yaşa uygun, yaz, kış, gündüz, gece keyifle kullanınız efendim.

0 yorum :

Yorum Gönder