6 Mart 2013

Bvlgari - Man (2010)
Firma: Bvlgari
Parfümün İsmi ve Çıkış Yılı: Bvlgari Man - 2010
Üst Notaları: Lotus çiçeği, bergamot, menekşe yaprağı, beyaz armut
Orta Notaları: Meyan kökü, sandal ağacı, odunsu öğeler, vetiver(kabe samanı)
Dip Notaları: Amber, misk, beyaz bal, benzoin, kaşmir ağacı, tonka fasulyesi
Parfümör(Burun): Alberto Morillas

Bvlgari Man yorumuma başlarken parfümör Alberto Morillas'a değinmek istiyorum, parfüm üretme işinin büyük üstatlarından benim zevkime hitap eden kokular üreten başarılı bir burundur kendisi. Bir kaç parfümünü örnek verecek olursak, acqua di parma colonia intensa, ck one, carolina herrera 212 men ve women serileri, d2squared he wood, dkny men, bvlgarinin parfümlerinin yarısı kendisinin eseri bay ve bayanların, Armani Acqua di Gio, Armani Attitude, givenchy ph, givenchy pi, lanvin l'homme, oxgene, Ysl m7, thierry mugler cologne gibi yapıtlara sahip bu amcamız. Bayan parfümleri olarak da çok beğendiğim Versace bright cristal, issey miyake L'eau d'issey florale, kenzo flower vs. ürünlere imza atmış, çoğunu piyasa parfümü olarak nitelendirmek mümkün ama bu adamın parfümlerini çok beğeniyorum ve kendisini başarılı buluyorum. Fotoları filan godfather filminden çıkmış gibi, takım elbiseyle takılmayı seven bir beyefendi, önce İtalyanlara benzetmiştim ama İspanya Sevilla doğumlu imiş kendisi.

Alberto Morillas

Bvlgari Man'in açılışı acayip maskülen, ilk sıktığınızda, burnunuzu bile yakacak derece ekşi ve acı ama elegant bir tatta kokuyu bırakıp teninize yayılmaya başlarken daha sonra geçirdiği süreci gözlemlediğinizde şaşırıyorsunuz. Başta ağır ve sert görünmesine rağmen o kadar ağır bir koku değil, benim tenimde ilk maskülenliğini atması 1 saat kadar sürdü diyebilirim. Daha sonra aldığım koku ise çay kokusu idi, ama böyle ceylan çayı ile çaykur karışımı ama bir de bunun fresh olduğunu düşünün, citrus-woody yani ekşi-ağaçsı kokulara ayrı bir bayıldığım için bu parfümden hoşlandım diyebilirim.

Bvlgari Man'in Reklam Yüzü Clive Owen

1 saatten sonra koku açılıyor ve böyle fresh bir çay kokusuna dönüşüyor, buram buram kokmuyor ama yeterince kalıcı duruyor. Bu bölüm parfümün en güzel koktuğu bölüm bence, 4-5 saat teninizde böyle çayımsı ama lüks, erkeksi yani kahvedeki çay kokusunu düşünmeyin, yani fresh bir şekilde harmanlanmış güzel bir koku olarak düşünün, odunsu olarak devam ediyor. Parfümün notaları arasında çay yaprakları vb. bir nota açıklanmamış olmasına rağmen bana kesinlikle böyle hissettirdiğini söylemeliyim.

Odunsu parfümler bende bir derinlik hissiyatı yaratıyor, vetiver(kabe samanı)'in aşırı öne çıkmadığı ama içinde harman olarak kullanıldığı parfümler hoşuma gidiyor. Parfüm rahatlatıcı, yatıştırıcı bir etkide ve tamamen erkeksi bir şekilde gidiyor. Yaz akşamları, ilkbahar ve ofiste kullanabileceğiniz güzel bir parfüm, yaz gecelerinde rahat kullanabilirsiniz. Ben fresh koku sevenlere tavsiye ediyorum, ama her parfüm gibi teninizde denemeden kesinlikle almayınız :). 22-23 yaş altına olgun bir havaları yoksa, pek tavsiye etmem t-shirt, şort kokusu değil.


Bvglari Man - Clive Owen'li kısa reklam filmi

Genel olarak beğeneceğiniz, güvenli bir kokusu var ya sev ya terket bi havası yok, genel kullanıcılar için güvenli bir tercih olabilir. Bvlgarinin diğer fresh parfümlerini andırıyor çizgiyi korumuşlar diyebilirim. 10 üzerinden puan verecek olsam 6,5 öngörebilirdim. Bazılarınızın teninde çok durmayabilir pek kalıcı olduğu söylenemez ama bir designer parfüm için beğendim diyebilirim. Ayrıca şişesinin tasarımı böyle dönerek açılan başlığı çok hoş olmuş. Denemenizde fayda var diyerek yorumumu sonlandırıyorum.


Koku güzelliği - 6.5
Kalıcılık - 5
Farkedilirlik - 7
Fiyat / performans - 6
Yaş aralığı - 20 üzeri


0 yorum :

Yorum Gönder